top of page

Eleni Foureira

Şarkıcı

Eleni Foureira (Yunanca: Ελένη Φουρέιρα), 7 Mart 1987 doğumlu, Yunan şarkıcı. 2018 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Kıbrıs Cumhuriyeti'ni "Fuego" adlı şarkıyla temsil etmiş ve 436 puanla ikinci olmuştur.

Fureira Fier, Arnavutluk'ta Ebeveynleri Marjeta ve Kristaq Fureraj'ın kızı Entela Fureraj olarak doğdu. Annesi bir terzidir, babası inşaatta çalışmıştır. Eleni'nin üç kardeşi var: Ioanna, Margarita ve Giorgos. Gençken, aile Arnavutluk'tan ayrıldı ve ülkedeki iç savaş nedeniyle Yunanistan'a yerleşti. Atina'nın Kallithea semtinde büyüdü.

Foureira, genç yaşta müzik peşinde koşmaya başladı, gitar çalmayı öğrenmeye başladı ve daha sonra üç yıl boyunca tiyatroda çalıştı.

Fureira, Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan'ı temsil etmek için çeşitli girişimlerde bulundu. 2010 yılında, Manos Pyrovolakis ile "Kivotos tou Noe" şarkısıyla 2010 Eurovision Şarkı Yarışması için Yunan ulusal finalinde yer aldı. Giorgos Alkaios'un arkasına ikinci yerleştirdiler. 2013'te, Eurosong 2013'te bir Rus şovunda Ruslana'nın “Wild Dances” gerçekleştirdi. Daha sonra Eurosong 2015 - NERIT & MAD programında yer almayı düşündü, ama sonunda yapmadı. Bir kez daha "Come Tiki Tam" şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışması 2016'da Yunanistan'ı temsil etmeye çalıştı, ancak Hellenic Broadcasting Corporation (ERT) tarafından reddedildi.[18][19] Yine Eurovision Şarkı Yarışması 2017 için yayıncı tarafından reddedildi.

Şubat 2018'de, Fureira'nın "Fuego" şarkısıyla 2018 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Kıbrıs Cumhuriyeti'ni temsil edeceği doğrulandı.[21] Şarkı, Yunan-İsveçli şarkı sözü yazarı Alex Papaconstantinou tarafından bestelendi. 8 Mayıs 2018'de ilk yarı finalden büyük final'e yükselmeyi başardı. 12 Mayıs 2018'de düzenlenen finalde, uluslararası jüri üyelerinden en fazla beşi ve kamu televizyonu sürecinin ikinci en yüksek oylarını alan İsrail'den Netta Barzilai kazanmış, hemen onun ardından ikinci oldu; Bu, Kıbrıs'ın tarihteki en iyi Eurovision sonucunu elde etti.

Diskografi:
Eleni Foureira (2010)
Ti Poniro Mou Zitas (2012)
Anemos Agapis (2014)
Vasilissa (2017)

Vücut Ölçüleri:
Boy 173 cm
Ağırlık 55 kg

Eleni Foureira
bottom of page