top of page

Emmelie de Forest

Şarkıcı

Emmelie Charlotte-Victoria de Forest, 28 Şubat 1993, Randers doğumlu, Danimarkalı şarkıcı. 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Danimarka'yı "Only Teardrops" isimli şarkı ile temsil etmiş ve birinci olmuştur.

De Forest, şarkı söylemeye dokuz yaşında iken annesi ile birlikte Steve Cameron Gospel Korosu'nda başladı. On dört yaşından sonra İskoç müzisyen Fraser Neill ile müzik festivallerinde sahne almaya başladı ve bir ikili olarak, yalnızca yüz kopya satan Emmelié de Forest and Fraser Neill isimli bir albüm yayınladılar. De Forest, on sekiz yaşına geldiğinde Neill ile süren müzikal işbirliğine son verdi ve Complete Vocal Institute'e katılmak üzere Kopenhag'a taşındı.

"Only Teardrops" (Lise Cabble, Julia Fabrin ve Thomas Stengaard tarafından yazılan) isimli şarkı ile De Forest, İsveç'in Malmö şehrinde gerçekleştirilen 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Danimarka'yı temsil etmek üzere aday olan on şarkıcıdan biri idi ve 26 Ocak 2013 tarihinde gerçekleştirilen ulusal finali kazandı.

14 Nisan 2013 tarihinde Only Teardrops isimli ilk albümünün, Eurovision Şarkı Yarışması'nda sahne almadan bir hafta önce, 6 Mayıs 2013 tarihinde yayınlanacağını açıkladı. Albümde "Only Teardrops"un orijinal ve senfonik versiyonu ile birlikte on iki şarkı bulunuyordu.

De Forest yarışmaya, 14 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen birinci yarı finalden başladı ve 167 puan ile birinci sırada finale yükseldi. Britanyalı bahisçilere göre yarışmayı kazanacak en büyük favori olan De Forest, 18 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen yarışma finalini 281 puan ile birinci sırada tamamladı.

2014 yılının Mayıs ayında De Forest, ikinci stüdyo albümü üzerinde çalıştığını dile getirdi. 3 Ağustos 2014 tarihinde sosyal medya üzerinden, Amsterdam LGBT Onur Haftası'nda söz konusu albümden (18 Ağustos 2014 tarihinde yayınlanacak) "Drunk Tonight" isimli ilk teklisini seslendireceğini bildirdi.

Diskografi:
Only Teardrops (2013)
History (2018)

Vücut Ölçüleri:
Boy 173 cm
Ağırlık 56 kg
Göğüs çevresi 87 cm
Bel çevresi 64 cm
Basen çevresi 77 cm
Sütyen ölçümü 85B

Emmelie de Forest
bottom of page