top of page

Blackpink

Müzik Grubu

Blackpink (stilize yazılışı BLACKPINK ve BLΛƆKPIИK), 2016 yılında YG Entertainment tarafından kurulmuş Güney Koreli kız grubudur. Grup dört üyeden oluşmaktadır: Jisoo, Jennie, Lisa ve Rosé.

Blackpink, Billboard Hot 100'de "Ice Cream" (2020) ile 13 numarada ve aynı zamanda ilk albümleri The Album (2020) ile bir milyondan fazla kopya satan ilk Koreli kız grubu olarak Billboard 200'de iki numarada yer alan en yüksek sıralamaya sahip Koreli kadın sanatçıdır. Billboard'un Gelişen Sanatçılar listesine giren ve ilk sırada yer alan ve Billboard Dünya Dijital Şarkı Satışları listesine üç kez giren ilk Koreli kız grubuydular. Blackpink ayrıca, Youtube'da müzik videosu şu anda bir Koreli grup tarafından en çok görüntülenmeye sahip hit single'ları "Ddu-Du Ddu-Du" (2018) ile Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği'nden (RIAA) sertifika alan ilk Koreli kadın sanatçı oldu. Dua Lipa ile ortaklaşa yaptıkları 2018 şarkıları "Kiss and Make Up", Koreli bir grup tarafından British Phonographic Industry'den (BPI) ve Avustralya Kayıt Endüstrisi Birliği'nden (ARIA) platin sertifika alan ilk şarkı oldu.

Blackpink, kariyerleri boyunca sayısız online rekor kırdı. "Kill This Love" (2019) ve "How You Like That"(2020) için müzik videolarının her biri, ilk 24 saat içinde en çok izlenen müzik videosu rekoru kırdı; "How You Like That" ayrıca iki Guinness Dünya Rekoru kırdı. YouTube'da her biri bir milyar kez izlenen beş müzik videosuna sahip olan ilk müzik grubu ve Koreli kadın sanatçı; ayrıca Youtube'da en çok abonesi olunan müzisyen; ve Mart 2021 itibarıyla 20 milyondan fazla takipçisi ile Spotify'da en çok takip edilen kız grubudurlar. Diğer ödülleri arasında 26. Seul Müzik Ödülleri ve 31. Altın Disk Ödülleri'nde Yılın Yeni Sanatçısı Ödülü, 2020'de En İyi Kadın Grubu için Mnet Asya Müzik Ödülü, Koreli bir kız grubu tarafından kazanılan ilk MTV Müzik Videosu Ödülü, ve Forbes'un 30 Yaş Altı 30 Asyalı listesinde tanınan ilk kadın Koreli gruptur. Forbes Korea tarafından 2019'da birinci, 2020'de üçüncü ve 2021'de ikinci olarak Güney Kore'deki en güçlü ünlülerden biri olarak kabul edildiler. Ocak 2021'de Blackpink, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından K-pop içeriğini dünya çapında yaydığı için ödüllendirildi ve onları küresel bir K-pop fenomeni olarak kabul etti.

Grup Üyeleri:
Kim Jisoo (Hangul: 김지수): Sahne adıyla Jisoo. 3 Ocak 1995 Seul, Güney Kore doğumludur. Çıkıştan önce çok sayıda ticari reklam filmlerinde boy göstermiştir, bilhassa oyuncu Lee Min Ho ile birlikte Samsonite RED reklamı ve YG Entertainment’in erkek gruplarından iKON’un Smart Uniform reklamı en bilinenleridir.

Jennie Kim (Hangul: 김제니): Sahne adıyla Jennie. 16 Ocak 1996 Güney Kore doğumludur. Gruptaki en uzun stajyerlik yapan üyedir. Çıkış yapmadan önce G-Dragon’un “That XX” parçasının klibinde ve "Black" şarkısında yer almıştır. Ayrıca Lee Hi'nin "Special", Seungri'nin "GG Be" şarkılarında yer almıştır.

Park Chaeyoung (Hangul: 박채영): Sahne adıyla Rosé. 11 Şubat 1997 Yeni Zelanda doğumludur. Çocukluğunu ve gençliğini Avustralya'da geçirmiştir. YG'nin Avustralya'da yaptığı seçmeleri kazanıp Güney Kore'ye gitmiştir. G-Dragon'un "Without You" şarkısında yer almıştır. Ayrıca şarkının isminde adı yerine "? of YG New Girl Group" yazılarak gizemi Blackpink olarak çıkış yapana dek korunmuştur.

Lalisa Manobal (Thai: ลลิษา มโนบาล): Sahne adıyla Lisa. 27 Mart 1997 Tayland doğumludur. 5 yılı aşkın süredir YG Entertainment'de stajyerlik yapmıştır. GOT7'ın üyesi olan BamBam ve CLC üyesi Sorn ile çocukluk arkadaşıdır. BamBam ile We Zaa Cool dans ekibinde de birlikte yer almışlardır. YG Entertainment 2010 yılında yaptığı YG Tayland elemelerinden geçen tek kişidir. YG'nin ilk Koreli olmayan stajyeridir. Big Bang üyesi Taeyang'ın 2013 yılında yayınlanan "Ringa Linga" klibinde yer almıştır. YG'nin 2011 yılında yayınladığı "Who's That Girl?" videosunda gizemi korunmuştur.

Diskografi:

Korece albümler:
The Album (2020)

Japonca albümler:
Blackpink in Your Area (2018)

Blackpink
bottom of page