top of page

Cardi B

Şarkıcı

Belcalis Marlenis Almánzar,. 11 Ekim 1992 doğumlu, bilinen sahne adı ile Cardi B, Amerikan rapçi, söz yazarı ve aktris.

2013 yılında ise Vine ve Instagram üzerinden yayımladığı videolar ile tanınmaya başladı.

Manhattan'da doğdu ve Bronx, New York'ta büyüdü. Vine ve Instagram'da paylaştığı videolarla popülerlik kazanarak internet ünlüsü oldu. 2015 yılından 2017 yılına kadar kadrosuna katıldığı VH1 reality şovu Love & Hip Hop: New York ile tanınırlığını artırdı. Gangsta Bitch Music, Vol. 1 ve Vol. 2 adında iki mixtape yayımladıktan sonra Şubat 2017'de Atlantic Records ile kontrat imzaladı.

İlk stüdyo albümü, Invasion of Privacy (2018), Billboard 200 listesinde bir numaradan çıkış yaptı ve birçok streaming rekorunu kırarak RIAA tarafından multi-platin ile sertifikalandı ve Billboard tarafından 2010'lu yılların en iyi kadın rap albümü olarak gösterildi. Eleştirmenlerce beğenilen albüm, En İyi Rap Albümü Grammy Ödülü'nü kazandı ve bu başarısı Cardi B'yi solo sanatçı olarak ödülü kazanan tek kadın ve son 15 yılda Yılın Albümü ödülüne aday gösterilen ilk kadın rapçisi yaptı. Grammy ödüllü albüm Billboard Hot 100 listesinde zirveye ulaşmış iki single'ı içeriyordu. Bunlardan biri Cardi B'yi Lauryn Hill'in (1998) ardından solo bir çıkışla listede bir numaraya yerleşen ilk kadın rapçi yapan "Bodak Yellow", diğeri de listede bir numaraya ulaşmasıyla Cardi B'yi bir listede birden fazla bir numaralı single'a sahip olan ilk kadın rapçi yapan "I Like It" idi. Maroon 5 ile iş birliği olan "Girls Like You" ise Cardi B'yi Hot 100 listesinde üç kere zirveye ulaşan ilk kadın rapçi yaptı. İkinci albümünün çıkış şarkısı "WAP" Hot 100 listesinde bir numaraya yerleşen dördüncü single'ı oldu ve böylelikle Cardi B, kendi rekorunu kırarak son yirmi yıl içinde (2010-2020'li yıllar) listede zirveye ulaşan tek kadın rapçi oldu. Bir sonraki single'ı "Up" ise Hot 100 listesinde Hill'den (1998) sonra en yüksek numaradan çıkış yapan solo kadın rap şarkısı oldu.

Forbes tarafından tüm zamanların en etkili kadın rapçilerinden biri olarak gösterilen Cardi B; agresif tavırları, tartışmalı şarkı sözleri ve medyada geniş yer bulan samimi sözleriyle tanınır. RIAA'nın En İyi Sanatçılar (Dijital Satışlar) sıralamasında tüm zamanların en çok sertifika elde eden kadın rapçisi ve en çok sertifika elde eden on kadın sanatçı arasında yer alıyor. Ayrıca Cardi B, Spotify'da birden çok bir milyarı aşan dinlenme elde eden şarkıya sahip tek kadın rapçidir. 2020'de yayımlanmaya başlamış Billboard Global 200 listesinde de zirveye ulaşan ilk sanatçıdır. Elde ettiği ödüller arasında bir Grammy Ödülü, sekiz Billboard Müzik Ödülü, beş Guinness Dünya Rekoru, beş Amerikan Müzik Ödülü, on bir BET Hip Hop Ödülü ve iki ASCAP Yılın Söz Yazarı Ödülü bulunmaktadır. 2018'de Time dergisi Cardi B'yi dünyadaki en etkili 100 kişiden oluşan yıllık listesine dahil etti. 2020'de ise Billboard tarafından Yılın Kadını olarak seçildi.

Diskografi:
Invasion of Privacy (2018)

Vücut Ölçüleri:
Boy 168 cm
Ağırlık 62 kg
Göğüs çevresi 99 cm
Bel çevresi 69 cm
Basen çevresi 91 cm
Sütyen ölçümü 100C

Cardi B
bottom of page