top of page

Fergie

Şarkıcı

Stacy Ann Ferguson, 27 Mart 1975 doğumlu, veya bilinen sahne adıyla Fergie, Amerikalı şarkıcı, oyuncu ve model.

Stacy Ann Ferguson, popüler kültür içinde yer alan hayatına daha küçük yaştayken televizyon ekranlarında yayınlanan Kids Incorporated adlı programla başladı. Bu programda çizdiği ghetto-funk tiplemesiyle akıllarda kalan Ferguson, 1985 senesinde The Charlie Brown And The Snoopy Show adlı animasyon filminde ‘Sally Brown’ karakterine ses verdi. Kids Incorporated dizisinden rol arkadaşları Renee Ilene Sandstrom ve Stefanie Ridel ile beraber Wild Orchid grubunu oluşturan sanatçı, bu grupla 1997 senesinde Wild Orchid ve 1998 senesinde Oxygen adlı iki albüme imza attı. 3. albüm Fire'ın kayıtları sonrası grubun şirketi RCA, grupla olan anlaşmasını bitirirken, Stacy Ferguson da gruptan ayrılma kararı aldı.

Wild Orchid sonrası uyuşturucu problemleri yaşayan Stacy Ferguson, 2003 senesinde Nickelodeon kanalında yayınlanan Rocket Power dizisinde "Shaffika" adlı bir pop müzik yıldızının sesine hayat verdi. Aynı sene Black Eyed Peas grubunda Kim Hill’in yerini alan Ferguson, grubun 2003 senesindeki başarılı albümü Elephunk'ta bulunarak ismini müzik dünyasında daha çok duyurabilme şansı yakaladı. 2005 senesinde Black Eyed Peas albümü Monkey Business'in ardından 2006 senesinde Poseidon filmiyle sinema perdelerinde gözüken Fergie, aynı sene ilk solo albümü üzerinde çalışmaya başladı.

2006 Eylül ayında The Dutchess adlı solo albümünü yayınlayan Fergie, bu albümde prodüktör olarak Black Eyed Peas grubundan Will.I.Am ile birlikte çalıştı. Albüm sound olarak Black Eyed Peas albümlerini hatırlatırken, sanatçı bu albümle Amerika listelerinde 3 numara oldu. Albümde Ludacris, Cypress Hill’den B-Real ve Bob Marley’nin dul eşi Rita Marley ile ortak parçalara imza atan Fergie, albümden çıkarttığı ilk single London Bridge ile Amerika listelerinde 1 numara olmayı başardı. Albümün ikinci single'ı Fergalicious Billboard Hot 100'de 2, Pop 100'de ise 1 numara oldu. Albümün üçüncü single'ı olan Glamorous'da Ludacris ile düet yapan Fergie, yine US Billboard'da 1 numara oldu. Albümün 4. single'ı Big Girls Don't Cry ile Amerikan listelerinde 3 numaraya kadar yükseldi. Aynı zamanda Fergie, TV ve sinema oyuncusu Josh Duhamel ile evlidir. 2008 yılında Fergie Michael Jackson'ın Thriller 25 albümü için Beat It şarkısını yorumlamıştır. En son 2010 yılında Avon markası adı altında "OUTSPOKEN by Fergie" isimli bir parfüme ismini vermiştir ve bu parfümün tanıtımını yapmak için saçını ilk kez siyaha boyatmıştır.

Diskografi:
2003: Elephunk
2005: Monkey Business
2009: The E.N.D.
2010: The Beginning
The Dutchess (2006)
Double Dutchess (2017)

Vücut Ölçüleri:
Boy 163 cm
Ağırlık 57 kg
Göğüs çevresi 91 cm
Bel çevresi 66 cm
Basen çevresi 91 cm
Sütyen ölçümü 90C

Fergie
bottom of page