top of page

Katy Perry

Şarkıcı

Katheryn Elizabeth "Katy" Hudson, 25 Ekim 1984'te, Kaliforniya'da doğan, sahne adıyla Katy Perry, Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve oyuncudur.

Gospel müziği ile büyüdü, babasının papaz olarak görev yaptığı kilisenin korosunda sekiz yıl görev aldı. 2001 yılında müzik listelerinde herhangi bir başarı elde edemeyen ilk albümü Katy Hudson'ı piyasaya sürdü, müzikal kariyerinin ilk altı yılında Katy Hudson adıyla sahneye çıktı. İlerleyen yıllarda yeni bir stüdyo albümü kaydetti fakat yayınlamaktan vazgeçti. 2007'de Capitol Records ile anlaşma imzaladıktan sonra Katy Perry sahne adını kullanmaya başladı.

Perry, 2008'de yayınladığı ikinci stüdyo albümü One of the Boys ile tanındı ve albümdeki "I Kissed A Girl", "Hot n Cold" ve "Waking Up in Vegas" şarkıları Billboard Hot 100 listesinde ilk ona girmeyi başardı. 2009'da, albümünü tanıtmak amacıyla Hello Katy Tour adını verdiği ilk dünya turnesine çıktı. Bir sonraki yıl üçüncü stüdyo albümü Teenage Dream'i piyasaya sürdü. Albümdeki "California Gurls", "Teenage Dream", "Firework", "E.T." ve "Last Friday Night (T.G.I.F.)" şarkıları Hot 100 listesinin bir numarasına yükseldi. Böylece Perry, aynı albümden beş tane bir numaralı şarkı çıkaran ilk kadın sanatçı oldu. Albümünü tanıtmak amacıyla California Dreams Tour adını verdiği ikinci dünya turnesini gerçekleştirdi

Mart 2012'de, üçüncü stüdyo albümünü yeniden düzenleyerek Teenage Dream: The Complete Confection adıyla tekrar piyasaya sürdü. Yeniden düzenlenen albümün ilk single çalışması "Part of Me", ikinci single çalışması "Wide Awake" olarak yayınlandı.

Müzik kariyerinin dışında Perry, Şubat 2016'da yayımlanan Zoolander 2 adlı filmde kendisini oynadığı rolüyle cameo yaptı.

Perry, 5 Mart 2020'de yayımladığı "Never Worn White" adlı şarkının videosuyla Orlando Bloom ile ilk çocuklarını beklediklerini duyurdu. Şarkıcının altıncı stüdyo albümünün ilk single’ı "Daisies", 15 Mayıs 2020'de yayımlandı. Ardından altıncı stüdyo albümünün ikinci single'ı "Smile" 10 Temmuz 2020'de yayımlandı.

Freddie Mercury, Perry üzerindeki en büyük etkiyi bıraktı ve müziğinde "şarkı sözlerini yazarken onun alaycı yaklaşımı ile 'iplemeyen' tavrının birleşiminden" ilham almasını sağladı, demiştir.

Perry, bir seks sembolü olarak kabul edilir; kendisi için GQ, "tam bir erkek fantezisi" tanımını yaparken vücudu için Elle tarafından "sanki ergen bir oğlan tarafından çizilmiş gibi" yorumu yapıldı.

Diskografi:
Katy Hudson (2001)
One of the Boys (2008)
Teenage Dream (2010)
Prism (2013)
Witness (2017)
Smile (2020)

Vücut Ölçüleri:
Boy 173 cm
Ağırlık 61 kg
Göğüs çevresi 91.5 cm
Bel çevresi 63.5 cm
Basen çevresi 89 cm
Sütyen ölçümü 90D

Katy Perry
bottom of page