top of page

Lana Del Rey

Şarkıcı

Elizabeth Woolridge Grant veya sahne adıyla Lana Del Rey, 21 Haziran 1985'te New York'ta doğan, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı.

Grant, New York'ta dünyaya geldi; Lake Placid isimli kasabada büyüdü. 15 yaşındayken Connecticut'da bulunan denizcilik okulu Kent School'a girdi. Babası Rob Grant, domain yatırımcısıdır ve Lana'yı şarkıcılık kariyerine başladığı ilk yıllardan beri desteklemiştir.

Vogue dergisine verdiği bir röportajda "Hep daha melodik bir ismim olsun istedim. Bir süreliğine Miami'ye gitmiştim. Kübalı arkadaşlarımla uzunca bir süre İspanyolca konuştum. Lana Del Rey ismi bize deniz kenarındaki o cazibeyi çağrıştırdı. Söylerken kulağa muhteşem geliyor." demiştir

Del Rey New York'taki Fordham University'de felsefe okumuştur.

Vogue dergisine verdiği bir röportajda "Hep daha melodik bir ismim olsun istemiştim...Bir süreliğine Miami'ye gitmiştim. Kübalı arkadaşlarımla uzunca bir süre İspanyolca konuştum. Lana Del Rey ismi bize deniz kenarındaki o cazibeyi çağrıştırdı. Söylerken kulağa muhteşem geliyor." demiştir.

Del Rey Kasım 2008'de Lizzy Grant takma ismiyle Kill Kill isimli ilk EP'sini çıkardı. Bu EP'nin içerisinde "Kill Kill", "Yayo" ve "Gramma (Blue Ribbon Sparkler Trailer Heaven)" isimli üç şarkı bulunmaktadır.

2010: Lana Del Rey A.K.A. Lizzy Grant

Del Rey daha sonra Ocak 2010'da ilk albümü Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant'ı çıkardı. Albüm David Kahne tarafından prodükte edilmiş, Lizzy Grant ismiyle bağımsız bir plak şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Del Rey konuyla ilgili; "David demoyu dinledikten bir gün sonra benimle çalışmak istediğini söyledi. David, pop dışında başka türlerle de ilgilenen, tam anlamıyla güvenilir bir prodüktör olarak bilinir." demiştir. Babası Rob Grant, albümün pazarlaması konusunda Lana'ya yardımcı olmuş, albümün iTunes'da bir süreliğine satışa çıkarılmasını sağlamıştır. Bunun üzerine, David Kahne'nin açıklamasına göre, Grant plak şirketinden (5 Points) albüm haklarını geri almış, bunu da albüm dağıtımı için gelebilecek olan fırsatları kaçırmamak ve önceden planlanmış bir stratejinin parçası olabileceği dedikodularından uzak durabilmek adına yapmıştır.

Ocak 2012'de, eski albümü Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grantın haklarını nihayet satın aldığını ve 2012'nin yaz aylarında yeni düzenlemelerle Interscope Records ve Polydor Records etiketi altında tekrar piyasaya süreceğini açıklamıştır.

4 Ocak 2012'de NEXT Model Management ile sözleşme imzalamıştır.

23 Ocak 2014'te, Lana Del Rey'in 2014 filmi Maleficent için 1959 filmi Sleeping Beauty'den "Once Upon A Dream"i cover'layacağı açıklandı. 26 Ocak'ta şarkı yayınlandı. 20 Şubat'ta Lana Del Rey, resmi Twitter hesabından Dan Auerbach ile çekilmiş bir fotoğrafını paylaşarak altına "Ben ve Dan Auerbach size Ultraviolence'ı sunmak için çok heyecanlıyız." yazdı. 14 Nisan 2014'te Ultraviolence albümünün ilk teklisi "West Coast" yayınlandı. 23 Mayıs'ta Lana, Kanye West ve Kim Kardashian'ın Versay Sarayı'ndaki düğün öncesi kutlamasında üç şarkı söyledi. Ayrıca Kanye West, Aralık 2013'te Kim Kardashian'a evlilik teklif ederken Lana'nın "Young & Beautiful" şarkısını çalmıştı. 26 Mayıs'ta albümün ikinci teklisi "Shades of Cool" yayınlandı. Üçüncü tekli ve albümün adını aldığı "Ultraviolence" şarkısı 4 Haziran'da yayınlandı. Haziran'ın 8'inde dördüncü tekli "Brooklyn Baby"i yayınlayan Lana Del Rey, 13 Haziran 2014'te tüm albüm Ultraviolence'ı piyasaya sundu. Haziran'da Rolling Stone dergisi, Lana'nın Brian Wilson'un çıkacak olan albümünde bir şarkıya eşlik edeceğini açıkladı.

L'Officiel'ın 2018 başındaki ilk Amerikan baskısında film sektörüne ilgisi olduğunu söyledi ve Brodway müzikali ile bir iş birliği içerisinde olduğunu söyledi. "İki ya da üç sene içerisinde tamamlanmış olabilir," diye belirtti.

The Independent ile olan röportajında albüm yayımlamaya ara verme düşüncesinin olmadığını, yeni albüm isminin White Hot Forever olacağını ve 2020'de yayımlanacağını söyledi. Ancak daha sonra verdiği bir kararla 5 Eylül 2020'de yayımlayacağı albümünün ismini Chemtrails Over the Country Club olarak değiştirdiğini açıkladı. Aynı zamanda Alice's Adventures in Wonderland adlı yapımın soundtrack albümünde de yer alacağını duyurdu.

Del Rey, 2019'da Violet Bent Backwards Over The Grass adlı şiir kitabını ve anlatı albümünün yayımlanacağını söyledi. Del Rey aynı zamanda bu yeni anlatı albümünün Amerikan yerlilerini ele aldığını söyledi. Bu albümü ise 4 Ocak'ta yayınlanacaktı ancak kişisel nedenlerden dolayı Şubat'a ertelendi.[63] Buna rağmen, albüm ve kitabın çıkış tarihi yeniden ertelendi. Del Rey, Nisan 2020'de albümün kapak resmini Instagram üzerinden yayınladı. Kitabın ve albümün asıl ve son çıkış tarihleri de 9 Temmuz 2020'de açıklandı. Albüm 28 Temmuz 2020'de, kitap ise 29 Eylül 2020'de yayınlandı.

Müzik ve ses

Lana Del Rey, tarzını "kendine özgü gangster Nancy Sinatra" olarak tanımlamıştır. Son albümüyle birlikte Sadcore tarzına tam anlamıyla geçiş yapmış ve bu tarzla anılmaya başlanmıştır.

Lana Del Rey, kontralto ses aralığına sahiptir.

Etkilendikleri

Lana müzikal etkileşimleri olarak Britney Spears, Kurt Cobain, Marilyn Monroe, Eminem ve Elvis Presley'i gösterir.

Diskografi:
Lana Del Ray (2010)
Born to Die (2012)
Ultraviolence (2014)
Honeymoon (2015)
Lust For Life (2017)
Norman Fucking Rockwell! (2019)
Chemtrails over the Country Club (2021)
Blue Banisters (2021)

Vücut Ölçüleri:
Boy 169 cm
Ağırlık 61 kg
Göğüs çevresi 86 cm
Bel çevresi 66 cm
Basen çevresi 87 cm
Sütyen ölçümü 85A

Lana Del Rey
bottom of page